خبر

ردیابی سلامت دیجیتال؛ انتخاب خصوصی یا ضرورت عمومی؟

توسط cyberpajoohi

از بدو پیدایش  سیستم‌های عامل­ تجاری، ردیابی سلامت دیجیتال (DHT) ، مانند نرم­افزار سلامتی متعلق به اپل (Apple Health) و دستبند­های هوشمند سلامتی متعلق به گوگل  (Google-owned Fitbit) به سمت پذیرش نهادهای عمومی پیش رفت. ردیابی سلامت دیجیتال (DHT) ممکن است هنوز هم برای اکثر افراد یک انتخاب شخصی باشد ، اما دولت ایالات متحده آمریکا دستبند­های هوشمند سلامتی را در مطالعه ملی بهداشت به کار برده است. و شرکت اپل در این زمینه با دانشگاه هاروارد در حال همکاری است.

آیا مشارکت­ اپل و گوگل در زمینۀ دسترسی بهتر به خدمات بهداشتی  فرصتی عادلانه است؟ راحت ترین پاسخ به اين سؤال خير است. سیستم عامل­های ردیابی سلامت دیجیتال (DHT) مبتنی بر سیستم­های طبقه­بندی دقیق هستند که اغلب تبعیض­های تاریخی گروه­های حاشیه­نشین را بازتولید می­کنند. دستبند­های هوشمند و نرم افزار سلامتی متعلق به اپل همچنان کاربران را بر اساس داده­های جنسیتی، بیولوژیکی و غیره ردیابی می­کنند. سیستم‌های عامل ردیابی سلامت دیجیتال (DHT) ویژگی­های محدودی را برای کاربران دارای معلولیت اعمال می‌کنند و یا حتی به آنها خدمات ارائه نمی‌دهند. و همچنین در ردیابی سلامت زنان دچار مشکل می‌شوند.  به نظر می‌رسد در­حال حاضر با­توجه به بحران جاری  کرونا  مشارکت‌های خصوصی و دولتی در رابطه با سیستم‌های عامل‌های ردیابی سلامت دیجیتال (DHT) در حال افزایش باشد.

این فرض که سیستم عامل‌های ردیابی سلامت دیجیتال (DHT)  یک «انتخاب شخصی» است فقط برای برخی از کاربران صادق است‌، با این حال ، نرم­افزار سلامتی متعلق به اپل (Apple Health) در  گوشی‌های آیفون از پیش نصب شده است. لایحه کنونی ضد‌انحصار ایالات متحده در تلاش است تا این مسئله را حل کند.

آنچه کاربران باید به عنوان سیستم‌های عامل­ ردیابی سلامت دیجیتال (DHT) به آن اعتقاد داشته باشند ، اغلب یک برنامه متمرکز بر سلامت ، تناسب اندام و رفاه شخصی تصور می­شود. با این حال ، یک نگاه اجمالی به اعتبار شرکت اپل نشان می‌دهد که این شیوه زندگی با درآمد شرکت اپل ارتباط دارد. و سلامتی به منبع درآمد تبدیل شده است و در آن برابری و دسترسی برای تمامی افراد، فراهم  نشده است.از لحاظ تاریخی مشخص می­شود که سبک زندگی ، ثروت را با سلامت مرتبط می­کند؛ زیرا سرمایه اقتصادی، بهترین مراقبت‌های بهداشتی ، رژیم غذایی ، شرایط کار و اوقات فراغت را ارائه می‌دهد. به ویژه با توجه به استقبال گسترده از سیستم ‌های عامل­ ردیابی سلامت دیجیتال (DHT)در بحران کرونا این موضوع کاملاً مشهود است.

همه این‌ها نشان می‌دهد که ما به رویکردهای ظریف­تری برای سیستم‌های عامل­ ردیابی سلامت دیجیتال (DHT) نیاز داریم ، زیرا انتخاب‌های خصوصی به یک ضرورت عمومی تبدیل می‌شود. نرم­افزار سلامتی متعلق به اپل و دستبند­های هوشمند سلامتی متعلق به گوگل  مناسب مراقبت­های بهداشت عمومی نیستند ، به این دلیل که تعریف بی‌ارزشی از سلامتی دارند.  سیاست قالب‌بندی سلامت مستلزم تجزیه و تحلیل عمیقی است؛ و باید مفهوم سلامت، پتانسیل و کیفیت خدمات بهداشت عمومی، برای شهروندان به خوبی تحلیل گردد تا به یک رویکرد مناسب در زمینۀ سیستم عامل­های ردیابی سلامت دیجیتال (DHT) و تصمیم گیری­های دیجیتالی برسیم.

منبع:https://globaldigitalcultures.org/2021/07/15/digital-health-tracking-private-choice-or-public-necessity/

نظر دادن