خبر

هفت روند بزرگ هوش مصنوعی در سال 2022

توسط cyberpajoohi

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل معتقد است که در سال 2022، شاهد ادامه هوش مصنوعی در مسیر تبدیل شدن به تحول‌پذیرترین فناوری خواهیم بود که بشر تا به حال توسعه داده است. او می‌گوید تأثیر آن حتی بیشتر از آتش یا برق بر رشد ما به عنوان یک گونه خواهد بود. این ممکن است ادعایی بسیار بلندپروازانه به نظر برسد، اما با توجه به اینکه این فناوری در حال حاضر برای کمک به ما در مقابله با تغییرات آب و هوایی، کشف فضا و توسعه درمان‌های سرطان استفاده می‌شود، پتانسیل چنین رشدی به وضوح وجود دارد.

درک مقیاس کامل تأثیری که دادن توانایی تصمیم گیری به ماشین دارد – که این کار را سریع‌تر و دقیق‌تر از آنچه می‌توانستند توسط انسان‌ها انجام شود، انجام می‌دهد – در حال حاضر بسیار دشوار است. اما یک چیزی که می‌توانیم از آن مطمئن باشیم این است که در سال 2022 پیشرفت‌ها و توسعه های جدید همچنان مرزهای ممکن را جابجا خواهند کرد. در این گزارش تأثیراتی که این پیشرفت بر جامعه ما خواهد گذاشت مورد بررسی قرار گرفته است:

نیروی کار تقویت شده

همیشه این نگرانی وجود داشته است که ماشین‌ها یا ربات‌ها جایگزین کارگران انسانی شوند و حتی ممکن است برخی از نقش‌ها را بیهوده کنند. اما هنگامی که شرکت‌ها فرآیند ایجاد فرهنگ داده‌ها و سواد هوش مصنوعی را در تیم‌های خود هدایت می‌کنند، ما به طور فزاینده‌ای خود را در حال کار با یا در کنار ماشین‌هایی خواهیم دید که از عملکردهای هوشمند و شناختی برای بهبود توانایی‌ها و مهارت‌های خود استفاده می‌کنند. در برخی از عملکردها، مانند بازاریابی، ما قبلاً به استفاده از ابزارهایی عادت کرده‌ایم که به ما کمک می‌کنند تعیین کنیم کدام سرنخ‌ها ارزش دنبال کردن دارند و چه ارزشی می‌توانیم از مشتریان بالقوه انتظار داشته باشیم. در نقش‌های مهندسی، ابزارهای هوش مصنوعی به ما اطلاع می‌دهند که ماشین‌ها چه زمانی به سرویس یا تعمیر نیاز دارند. در صنایع دانش، مانند قانون، ما به طور فزاینده‌ای از ابزارهایی استفاده خواهیم کرد که به ما کمک می‌کنند تا مقدار همواره زیاد شونده‌ای از داده‌های موجود را برای یافتن تکه‌های اطلاعاتی که برای یک کار خاص به آن نیاز داریم، مرتب کنیم. تقریباً در هر شغلی، ابزارها و خدمات هوشمندی در حال ظهور هستند که می‌توانند به ما کمک کنند تا کارهایمان را به صرفه تر انجام دهیم، و در سال 2022 تعداد بیشتری از ما متوجه خواهیم شد که آنها بخشی از زندگی کاری روزمره ما هستند

مدلسازی زبان بهتر و گسترده تر

مدل‌سازی زبان فرآیندی است که به ماشین‌ها اجازه می‌دهد به زبانی که ما می‌فهمیم، ما را بفهمند و با ما ارتباط برقرار کنند؛ یا حتی این امکان را فراهم میکند که زبان‌های طبیعی انسانی را بگیرند، آنها را به کد کامپیوتری تبدیل کنند که بر اساس آن برنامه‌های خود را اجرا کنند. اخیراً شاهد انتشار GPT-3 توسط  OpenAI، پیشرفته‌ترین (و بزرگترین) مدل زبانی بودیم که تا کنون ساخته شده است، که شامل حدود 175 میلیارد پارامتر و نقاط داده‌ای است که ماشین‌ها می‌توانند برای پردازش زبان از آنها استفاده کنند. به نظر میرسد که OpenAI روی یک جانشین به نام GPT-4 کار می کند که حتی قدرتمندتر خواهد بود. اگرچه جزئیات این پروژه منتشر نشده است، اما برخی تخمین می زنند که ممکن است تا 100 تریلیون پارامتر داشته باشد، که آن را 500 برابر بزرگتر از GPT-3 می‌کند و از نظر تئوری گام بزرگی برای ایجاد زبان و برقراری مکالمات غیرقابل تشخیص از مکالمات طبیعی انسانی برداشته می‌شود. همچنین در ساخت کدهای کامپیوتری بسیار بهتر خواهد شد.

هوش مصنوعی در امنیت سایبری

سال گذشته میلادی مجمع جهانی اقتصاد، جرایم سایبری را به عنوان خطر بالقوه مهم تری نسبت به تروریسم برای جامعه شناسایی کرد. همانطور که ماشین‌ها بیشتر زندگی ما را در اختیار می‌گیرند، هک و جرایم سایبری ناگزیر به یک مشکل تبدیل می‌شوند، زیرا هر دستگاه متصلی که به شبکه اضافه می‌کنید، ناگزیر یک نقطه شکست بالقوه است که مهاجم می‌تواند علیه شما استفاده کند. همانطور که شبکه‌های دستگاه‌های متصل پیچیده‌تر می‌شوند، شناسایی آن نقاط خرابی پیچیده‌تر می‌شود. این جایی است که هوش مصنوعی می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند. الگوریتم‌های هوشمند با تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه و یادگیری تشخیص الگوهایی که اهداف پلید را نشان می‌دهند، به طور فزاینده‌ای نقشی در ایمن نگه داشتن ما از جنایات قرن بیست و یکم ایفا می کنند. برخی از مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی که در سال 2022 شاهد توسعه آنها خواهیم بود، احتمالاً در این زمینه خواهند بود.

هوش مصنوعی و متاورس

متاورس نامی است که به محیط مقاوم دیجیتالی داده شده است. جایی که کاربران میتوانند با همدیگر کار و بازی کنند. متاورس یک دنیای مجازی درست مانند اینترنت هست، اما با تاکید بیشتر بر فراهم کردن تجربه‌های غوطه‌ور کننده که بعضا توسط خود کاربران ساخته میشود. این ایده درست از زمانی که مارک زاکربرگ راجع به ساختن آن توسط تکنولوژی واقعیت مجازی با موسسه ارتباطی پلتفرم فیسبوک صحبت کرد به یک موضوع داغ تبدیل شد. هوش مصنوعی بی شک به رکن اصلی متاورس تبدیل خواهد شد. هوش مصنوعی توان ساخت و ایجاد فضایی را دارد که کاربران بتوانند در آن احساسات خود را لمس و درک کنند و خلاقیت خود را شکوفا نمایند. همچنین ما به احتمال زیاد به اشتراک‌گذاری محیط‌های فراجهانی خود با موجودات هوش مصنوعی عادت خواهیم کرد که در انجام وظایفیمان به ما کمک می‌کند یا فقط همراه ما برای بازی تنیس یا شطرنج میشود!

هوش مصنوعی کم کد یا بی کد

یک مانع بزرگ برای پذیرش کارایی مبتنی بر هوش مصنوعی در بسیاری از شرکت‌ها، کمبود مهندسان ماهر هوش مصنوعی است که بتوانند ابزارها و الگوریتم‌های لازم را ایجاد کنند. هدف راه‌حل‌های بدون کد و کم‌کد برای غلبه بر این مشکل با ارائه رابط‌های ساده است که می‌توان از نظر تئوری برای ساختن سیستم‌های هوش مصنوعی پیچیده‌تر استفاده کرد. دقیقاً مانند روشی که اکنون طراحی وب و ابزارهای بدون کد UI به کاربران اجازه می‌دهد صفحات وب و سایر سیستم‌های تعاملی را به سادگی با کشیدن و رها کردن عناصر گرافیکی با هم ایجاد کنند، سیستم‌های هوش مصنوعی بدون کد به ما این امکان را می‌دهند که برنامه‌های هوشمندی را با وصل کردن ماژول‌های از پیش ساخته شده متفاوت به یکدیگر ایجاد کنیم و آن‌ها را با داده‌های مختص دامنه خودمان تغذیه کنیم. فن‌آوری‌هایی مانند پردازش زبان طبیعی و مدل‌سازی زبان به این معنی است که به زودی ممکن است از چیزی بیشتر از صدا یا دستورالعمل‌های نوشتاری ما استفاده نشود. همه اینها نقش کلیدی در “دموکراتیزه کردن” مداوم هوش مصنوعی و فناوری داده ایفا خواهد کرد.

وسایل نقلیه خودران 

هوش مصنوعی «مغزی» است که اتومبیل‌ها، قایق‌ها و هواپیماهای مستقلی را هدایت می‌کند که قرار است در دهه آینده انقلابی در سفر و جامعه ایجاد کنند.  سال 2022 باید سالی باشد که در یادمان بماند، وقتی سالهای بعد که در آینده هستیم و به پشت سر خود گذشته نگاه می‌کنیم و با وحشت به این واقعیت فکر می‌کنیم که آیا این طبیعی بود که 1.3 میلیون نفر در سال در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دادند، در حالیکه 90 درصد آنها ناشی از خطای انسانی بود.

علاوه بر خودروهای خودران که به طور فزاینده ای موثر هستند (تسلا می گوید که خودروهایش تا سال 2022 توانایی کامل این را خواهند داشت که خودران باشند)، اگرچه بعید است که برای استفاده عمومی آماده باشند.  از هر یک از شرکت‌های فعال در این حوزه این انتظار می رود که در سال 2022 جهش‌های بزرگ رو به جلویی را اعلام کنند. امیدواریم در این سال، اولین کشتی خودران (کشتی هایی بدون راهبر و یا ناخدا) نیز از اقیانوس اطلس عبور کند.

هوش مصنوعیِ نوآور

می دانیم که هوش مصنوعی می‌تواند برای خلق هنر، موسیقی، شعر، نمایشنامه و حتی بازی‌های ویدئویی استفاده شود. در سال 2022 از آنجایی که مدل‌های جدیدی مانند GPT-4 و مغز گوگل، مرزهای ممکن را بازتعریف می‌کنند، می‌توانیم انتظار خروجی خلاقانه‌تر و به ظاهر «طبیعی» بیشتری را از دوستان الکترونیکی تخیلی و توانمند خود داشته باشیم. به‌جای اینکه این خلاقیت‌ها عموماً نمایش‌ها یا آزمایش‌هایی برای نشان دادن پتانسیل هوش مصنوعی باشند، در سال 2022 به طور فزاینده‌ای شاهد اعمال آن‌ها برای کارهای خلاقانه معمولی مانند نوشتن سرفصل مقالات و خبرنامه‌ها، طراحی لوگو و اینفوگرافیک خواهیم بود. . خلاقیت اغلب به عنوان یک مهارت بسیار انسانی در نظر گرفته می‌شود، و این واقعیت که ما اکنون شاهد ظهور این قابلیت‌ها در ماشین‌ها هستیم به این معنی است که هوش «مصنوعی» به‌طور غیرقابل انکاری از نظر وسعت و عملکرد به مفهوم تقریبا مبهم ما که از هوش «واقعی» داریم، نزدیک‌تر می‌شود.

منبع:

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2021/09/24/the-7-biggest-artificial-intelligence-ai-trends-in-2022/?sh=db504062015a

نظر دادن