خبر

رویای مزه کردن غذاها از روی نمایشگر به واقعیت می‌پیوندد؟

توسط cyberpajoohi

فکر چشیدن مزه غذا از پشت نمایشگر به ذهن بسیاری از ما بعد از اسکرول کردن‌های طولانی و مشاهده غذاهای خوش‌رنگ در پیج‌های اینستاگرام خطور کرده و حال یک استاد دانشگاه ژاپنی دست به کار شده و این ایده را از طرف همه ما عملی کرده است. یک صفحه نمایش که می‌توان آن را لیس زد و مزه غذاهای مختلف را فهمید.

 به گزارش رویترز از دانشگاه Meiji در ژاپن، پروفسور یوشیاکی میاشیتا موفق شده یک تلویزیون به نام TTTV بسازد که در کنار رنگ و تصویر، مزه واقع‌گرایانه‌ای نیز از غذاهای مختلف برای مخاطب خود ارائه می‌نماید. 

در این سیستم ابتدا تیم ژاپنی مزه غذاهای مختلف را با روش‌های آزمایشگاهی و با توجه به درصد شوری، شیرینی و … استخراج می‌کند تا آن مزه توسط یک دستگاه تلفیق کننده که از 10 قوطی شامل مزه‌های شیرین، ترش، شور و تند برخوردار است، شبیه‌سازی شود. این دستگاه سپس طعم ساخته شده را روی یک کاغذ شفاف و قابل لیسیدن می‌ریزد و روی نمایشگر سر می‌دهد. 

هم‌اکنون می‌توان در TTTV یک منو از نوشیدنی‌ها و غذاهای مختلف را تست کرد. پروفسور میاشیتا گفته که می‌خواهد از این سیستم برای جمع‌آوری مزه‌های مختلف از سرتاسر جهان استفاده کند و به کاربران اجازه دهد تا طعم غذاهای رستوران‌های معروف جهان را بدون نیاز به حضور در آن‌ جا تست کنند. این اختراع چند ماه پیش توانست در در نمایشگاهی مخصوص ابتکارات دیجیتال، جایزه نوآوری برتر را کسب نماید.

بدون شک سوالات زیادی از جمله طیف مزه‌های گوناگون در مورد این اختراع عجیب به ذهن‌ها خطور می‌کند. با این حال به نظر شما آیا واقعاً بشر به فناوری جدیدی برای مزه‌ کردن غذاهای مختلف با لیسیدن آن‌ها روی نمایشگر خود نیاز دارد یا قوه تخیل ما می‌تواند برای این کار کافی باشد؟

منبع: https://www.bbc.com/news/technology-59760490

نظر دادن