خبر

در صحنه نبرد سایبری میان روسیه و اوکراین چه می‌گذرد؟

توسط cyberpajoohi

بیش از 40 روز از آغاز جنگ روسیه و اوکراین میگذرد، جنگی تخریب گسترده زیرساختهای اوکراین، بی خانمان شدن صدها هزار شهروند اوکراینی، مهاجرت گسترده مردم این کشور به کشورهای همسایه و اتحادیه اروپا، تضعیف چشمگیر روابط سیاسی و اقتصادی مسکو با کشورهای بلوک غرب، متضرر شدن تجار، سرمایه‌داران و صاحبان صنایع روس به سبب تحریم شدن از جانب اروپا و افزایش قابل توجه قیمت جهانی انرژی و غذا را در پی داشته است.

اما این جنگ تنها محدود به فضای فیزیکی و فضای رسانه‌ای نبوده و فضای سایبر نیز بخشی از خط مقدم نبرد میان دو کشور می‌باشد. در همین ارتباط روز گذشته خبرگزاری یورونیوز با یکی از سربازان ارتش سایبری اوکراین مصاحبه کرده و اطلاعات مهمی را درباره فعالیت‌های این ارتش کمتر شناخته شده منتشر کرده است.

این سرباز سایبری که در این مصاحبه با نام «زنبور عسل» معرفی شده، درباره فعالیت‌های ارتش سایبری اوکراین گفته است: «این ارتش سایبری زیر نظر دولت اوکراین تشکیل و فعال شده و افراد داوطلب می‌توانند به آن ملحق شوند.دوستان من در حال مبارزه در جنگی سایبری هستند که مجموعه‌‌‌ای از عملیات شناسایی، نفوذ به زیرساخت‌های دشمن، رسوخ در داخل شبکه‌های رایانه‌ای روسی، دستیابی به اسناد، رمزگذاری برخی مسیرها و محتواها، تخریب سرورهای خاص را در بر می‌گیرد.»

وی همچنین عنوان کرد که «روزانه حدود ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر در قالب ارتش سایبری از طریق حساب کاربری دفاع سایبری وزارت تحول دیجیتال اوکراین با یکدیگر در ارتباط هستند. این افراد اهداف شناسایی شده و روش پیشنهادی برای حمله به آنها را به اشتراک می‌گذارند و برای انجام عملیات علیه زیرساخت‌ها و ابزارهای تبلیغاتی روسیه تعداد زیادی از نیروها را بسیج می‌کنند.»

این نیروی ارتش سایبری اوکراین در مورد جزئیات آخرین عملیات سایبری همرزمان خود نیز گفت که آنها موفق شدند حجم بزرگی از ایمیل‌ها و سایر داده‌های مطبوعات دولتی و ارگان‌های تبلیغاتی روسیه را که معادل ۹۰۰ گیگابایت بود، از طریق حمله سایبری به یک مجموعه رسانه‌ای بزرگ دولتی سرقت کنند.

او افزود که «این اطلاعات بلافاصله در اختیار مردم اوکراین قرار می‌گیرد تا ترفندهای تبلیغاتی روسیه نقش بر آب شود و ماشین جنگی این کشور هر چه زودتر با اتکا به تعهد هکرهای ارتش سایبری اوکراین به مسئولیت‌هایش از کار بیافتد.»

نظر دادن