خبر

آیا گوگل اطلاعات کاربران را به شرکت‌های روسی فروخته است؟

توسط cyberpajoohi

رسانه‌های حوزه تکنولوژی اخیرا مدعی شدند که گوگل تا اواخر ژوئن، داده‌‌های کاربران از جمله آدرس IP، مکان جغرافیایی و جزئیات هویتی، علایق و جست‌وجوهای آنها را با یک شرکت تبلیغاتی متعلق به بزرگ‌ترین بانک دولتی روسیه به اشتراک گذاشته است.

بر اساس گزارشی که در اختیار منبع خبری پروپابلیکا قرار گرفته، آریوتارگت (RuTarget) شرکتی مستقر در مسکو است که به فروش تبلیغات به برند‌ها و آژانس‌ها کمک می‌کند. این شرکت در ماه فوریه، درست همان روزی که نیروهای روس به اوکراین حمله کردند، به لیست نهاد‌های تحریمی خزانه‌داری آمریکا اضافه شد و در نتیجه نهاد‌های آمریکایی از همکاری با این شرکت منع شدند. آریوتارگت و شرکت مادرش، موسسه مالی Sberbank، هر دو در ماه آوریل هدف تحریم‌های کامل خزانه‌داری آمریکا قرار گرفتند.

با این حال بر اساس گزارشی از شرکت تحلیلی آدالیتیکس (Adalytics) که پروپابلیکا به آن اشاره کرده است، پس از اولین دور تحریم‌ها در ماه فوریه، گوگل حداقل در ۷۰۰ مورد داده‌های ثبت‌شده در وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایلی کاربران جهان از جمله اوکراین را با آریوتارگت به اشتراک گذاشته است. به گفته متخصصان، ارتش روسیه و نیروهای امنیتی این شرکت می‌توانند از این داده‌ها برای ردیابی، جاسوسی یا تنظیم مناطق جنگی استفاده کنند.

این اطلاعات در حالی به اشتراک گذاشته شده که چندین قانون‌گذار آمریکایی از شرکت‌های بزرگ تکنولوژی مثل گوگل خواستند تا فعالیت‌های تبلیغاتی خود را با توجه به تحریم‌های اقتصادی تنظیم کنند و در مورد خطرات امنیت ملی این فعالیت‌ها هشدار دادند. در نامه‌ای که سال گذشته با همکاری دو حزب برای گوگل، توییتر، AT&T و ورایزن و چند شرکت دیگر ارسال شد، ۶ سناتور از جمله ران وایدن، کریستن گیلیبراند، مارک وارنر و الیزابت وارن اعلام کردند: «این اطلاعات معدن طلایی برای نیروهای اطلاعاتی خارج از آمریکاست و آنها می‌توانند از آن برای هک، تهدید و کارزارهای خود استفاده کنند.»

یکی از سخنگویان گوگل درباره این مساله گفته است: آریوتارگت در ماه مارس از خرید محصولات تبلیغاتی گوگل منع شده اما همچنان داده‌های کاربران را دریافت می‌کند؛ داده‌هایی که در اصل برای ارائه پیشنهاد استفاده می‌شوند. گوگل روز ۲۳ ژوئن پس از تماس رسانه پروپابلیکا درباره این مساله، روند اشتراک‌گذاری اطلاعات را متوقف و اعلام کرد اجازه نمی‌دهد آریوتارگت از طریق شرکت‌های شخص ثالثی که تحت تحریم نیستند، تبلیغات گوگل را خریداری کند.

نظر دادن